Noutati

2021-09-24

ȘAHUL, MIJLOC DE INCLUZIUNE PRIN SPORT

60 de copii și tineri dintre care 40 provenind din medii defavorizate din județele Satu Mare, Vaslui și Iași, vor participa la un program inovativ ce combină antrenamentele și competițiile de șah cu activități de dezvoltare personală, menite să le crească motivația pentru educație și capacitatea de a face față cu succes provocărilor din viața de zi cu zi.

< - detalii

2021-09-20

Anunț de informare a comunității sătmărene

Asociația Stea, în parteneriat cu Direcția de Asistență Socială Satu Mare intenționează să participe cu o propunere de proiect care adresează probleme prioritare din cartierul Sătmărel al municipiului Satu Mare, la apelul organizat în cadrul Schemei de granturi mici ”Intervenții prioritare pentru comunitățile rome” lansată în 2021 de către Fondul Român de Dezvoltare Socială (FRDS) în cadrul programului “Dezvoltare locală, reducerea sărăciei și creșterea incluziunii romilor”. detalii

2021-09-08

Ateliere de dezvoltare a competențelor tinerilor pentru incluziune

Asociația Stea organizează în perioada 6 septembrie – 26 noiembrie 2021 un program de terapie ocupațională prin creație artizanală, destinat tinerilor proveniți din comunitatea defavorizată din Sătmărel. Acesta este derulat în cadrul proiectului “Ateliere de dezvoltare a competențelor tinerilor pentru incluziune”, finanțat de către Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Satu M - detalii

2021-08-04

Vacanțe de vară cu mai mult sens prin voluntariat !

„Vacanța noastră de vară tocmai a căpătat și mai mult sens”, ne-a mărturisit Claire, voluntară din Franța aflată în prima ei zi de misiune la Stea.

detalii

2021-06-14

Conferință internațională „Bune practici educative și parteneriat public-privat pentru drepturile copiilor din zone marginalizate”

Asociația Stea, cu sprijinul organizațiilor și instituțiilor membre ale „RISDEM –Rețea de inovare socială privind drepturile copiilor marginalizați„ organizează în data de 16 iunie 2021, în intervalul 10:00 – 12:00 conferința internațională Bune practici educative și parteneriat public-privat pentru drepturile copiilor din zone marginalizate”.

detalii

2021-06-11

Încurajarea lecturii: ateliere părinți – copii de la vârste fragede

În această săptămână, o dragă prietenă, educatoarea Mirela Anghelus, a fost alături de noi pentru a ne aduce bucuria cititului organizând două ateliere minunate cu copiii.

15 mame cu bebelușii lor, cu vârste cuprinse între câteva luni și 3 ani, au participat la activitatea desfășurată în comunitatea marginalizată Satmarel. Copiii au fost fascinați de imaginile frumoase care le-au permis să descopere animale foarte drăguțe alături de bebelușii lor.

- detalii

2021-06-05

La mulți ani de Ziua Mediului !

Azi ne gândim cu recunoștință la toți cei care au contribuit și sprijină în continuare funcționarea ecosistemului care a devenit Grădina Stea. Aici, grija pentru natură și grija pentru oameni se alimentează reciproc și aduc plus valoare întregii comunități.

Cu sprijinul partenerilor francezi am învățat să prețuim natura i - detalii

2021-06-04

Raport de activitate Asociația Stea 2020

Anul 2020 a fost un an dificil în special pentru populațiile vulnerabile și marginalizate, acestea resimțind cel mai acut efectele pandemiei COVID-19. În această categorie intră și romii din Sătmărel, un cartier aflat la periferia orașului Satu Mare, care locuiesc în condiții precare. Cu toate acestea însă, comunitatea însoțită din 2015 de către Asociația Stea, face progrese vizibile și tinde spre îmbună - detalii

2021-04-20

PROIECTUL „ȘCOALA DIN GRĂDINĂ” A AJUNS LA FINAL

Timp de șase luni, 48 de copii împreună cu familiile lor, din două comunități marginalizate din Satu Mare și Baia Mare, au participat la programul de educație pentru un stil de viață sănătos atât prin activități de grădinărit cât și prin activități educaționale și de informare, menite să îmbunătățească condițiile de trai ale acestora.

- detalii

2021-04-14

ASOCIAȚIA STEA ȘI PIRITA CHILDREN LANSEAZĂ „CARTEA MEA DE GRĂDINAR!„

Având experiența rezultatelor benefice ale terapiei prin horticultură obținute în cei peste 5 ani de activitate în acest domeniu dar și punând preț pe alimentația sănătoasă care ajută la dezvoltarea armonioasă a organismului uman, Asociația Stea împreună cu organizația Pirita Children – Copiii din Pirita, lansează „Cartea mea de grădinar”, un jurnal de activități practice destinat copiilor (6-14 ani), care & - detalii