Noutati

2021-06-14

Conferință internațională „Bune practici educative și parteneriat public-privat pentru drepturile copiilor din zone marginalizate”

Asociația Stea, cu sprijinul organizațiilor și instituțiilor membre ale „RISDEM –Rețea de inovare socială privind drepturile copiilor marginalizați„ organizează în data de 16 iunie 2021, în intervalul 10:00 – 12:00 conferința internațională Bune practici educative și parteneriat public-privat pentru drepturile copiilor din zone marginalizate”.

detalii

2021-06-11

Încurajarea lecturii: ateliere părinți – copii de la vârste fragede

În această săptămână, o dragă prietenă, educatoarea Mirela Anghelus, a fost alături de noi pentru a ne aduce bucuria cititului organizând două ateliere minunate cu copiii.

15 mame cu bebelușii lor, cu vârste cuprinse între câteva luni și 3 ani, au participat la activitatea desfășurată în comunitatea marginalizată Satmarel. Copiii au fost fascinați de imaginile frumoase care le-au permis să descopere animale foarte drăguțe alături de bebelușii lor.

2021-06-05

La mulți ani de Ziua Mediului !

Azi ne gândim cu recunoștință la toți cei care au contribuit și sprijină în continuare funcționarea ecosistemului care a devenit Grădina Stea. Aici, grija pentru natură și grija pentru oameni se alimentează reciproc și aduc plus valoare întregii comunități.

Cu sprijinul partenerilor francezi am învățat să prețuim natura i - detalii

2021-06-04

Raport de activitate Asociația Stea 2020

Anul 2020 a fost un an dificil în special pentru populațiile vulnerabile și marginalizate, acestea resimțind cel mai acut efectele pandemiei COVID-19. În această categorie intră și romii din Sătmărel, un cartier aflat la periferia orașului Satu Mare, care locuiesc în condiții precare. Cu toate acestea însă, comunitatea însoțită din 2015 de către Asociația Stea, face progrese vizibile și tinde spre îmbună - detalii

2021-04-20

PROIECTUL „ȘCOALA DIN GRĂDINĂ” A AJUNS LA FINAL

Timp de șase luni, 48 de copii împreună cu familiile lor, din două comunități marginalizate din Satu Mare și Baia Mare, au participat la programul de educație pentru un stil de viață sănătos atât prin activități de grădinărit cât și prin activități educaționale și de informare, menite să îmbunătățească condițiile de trai ale acestora.

2021-04-14

ASOCIAȚIA STEA ȘI PIRITA CHILDREN LANSEAZĂ „CARTEA MEA DE GRĂDINAR!„

Având experiența rezultatelor benefice ale terapiei prin horticultură obținute în cei peste 5 ani de activitate în acest domeniu dar și punând preț pe alimentația sănătoasă care ajută la dezvoltarea armonioasă a organismului uman, Asociația Stea împreună cu organizația Pirita Children – Copiii din Pirita, lansează „Cartea mea de grădinar”, un jurnal de activități practice destinat copiilor (6-14 ani), care & - detalii

2021-02-17

PROGRAMUL „ȘCOALA DIN GRĂDINĂ”, UN REAL SUCCES ÎN COMUNITĂȚILE DEFAVORIZATE DIN SATU MARE ȘI BAIA MARE

Hipocrate spunea că șănătatea este o comoară pe care puțini știu să o prețuiască desi aproape toți se nasc cu ea. Tocmai pe acest principiu, 48 de copii din comunitățile marginalizate din Baia Mare și Satu Mare, împreună cu familiile lor, au acces până în luna aprilie a acestui an la un program educațional special conceput pentru îmbunătățirea sănătății lor și pentru creșterea calității vieții.

2021-02-02

Cererea de oferte pentru servicii de consultanță evaluare organizațională și planificare strategică participativă

Asociația Stea lansează cererea de oferte pentru servicii de consultanță privind evaluarea organizațională participativă a Asociației Stea și planificarea strategică pe termen de 10 ani cu implicarea factorilor interesați în ceea ce privește munca organizației.

2020-12-05

Tineri împuterniciți pentru un viitor mai bun

Cu sprijinul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Satu Mare, 11 tineri din categoria NEETs s-au implicat timp de 5 săptămâni într-un program intensiv de dezvoltare de competențe pentru incluziune. Dincolo de progresele făcute în 4 dintre domeniile cheie de dezvoltare a abilităților de viață: comunicare, gestionare de resurse, proiectare în viitor și stil de viață sănătos, tinerii au avut ocazia de a experimenta pentru prima dată - detalii

2020-12-03