Program medico-social

Ca urmare a multiplelor probleme de sănătate identificate, echipa noastră consiliază È™i mediază accesul persoanelor marginalizate către serviciile medicale din comunitate, furnizează medicamente, produse contraceptive, vaccinuri, materiale tehnico-sanitare pentru tratarea plăgilor È™i afecÈ›iunilor cutanate apărute cu mare frecvență îndeosebi la beneficiarii fără adăpost.

Un sprijin major ne este acordat de catre Dr. Micul prin asociaÈ›ia GIR 2003. Persoanele cu boli transmisibile sunt monitorizate È™i însoÈ›ite cu regularitate pentru tratament. Astfel prevenim răspândirea unor boli la nivelul comunității locale.

În cadrul centrului de zi copiii È™i tinerii participă cu regularitate la programul de educaÈ›ie pentru sănătate. AceÈ™tia îÈ™i dezvoltă deprinderi de realizare ÅŸi menÅ£inere a igienei corporale ÅŸi vestimentare, prevenire a bolilor (inclusiv cele cu transmitere sexuală), prevenire a sarcinilor nedorite, creascând gradul lor de conÅŸtientizare ÅŸi de informare corectă în domeniul sănătăţii.