Abilități socio-profesionale

Programele de dezvoltare a abilităților socio-profesionale sunt concepute pentru a facilita accesul la un loc de muncă È™i integrarea socio-profesională a beneficiarilor. În faza incipientă se va pune accent pe planificarea angajării: identificarea locurilor de muncă de interes, luarea deciziei privitoare la angajare. Următoarea etapă va fi axată pe abilitățile necesare căutării È™i menÈ›inerii unui loc de muncă: a înÈ›elege importanÈ›a angajării, motivarea pentru muncă, È™tie cum să caute un loc de muncă, învață cum să completeze un formular de angajare, să întocmească CV È™i scrisoare de intenÈ›ie, cum să se prezinte la un interviu cu potenÈ›iali angajatori, etc. În cea dea treia etapă, beneficiarul va învăța cum să menÈ›ină un loc de muncă pe termen lung, drepturile È™i obligaÈ›iile angajaÈ›ilor, cum È™i în ce condiÈ›ii poate schimba un loc de muncă. Beneficiarii sunt ajutaÈ›i în găsirea unui loc de muncă, consiliaÈ›i È™i monitorizaÈ›i în continuare pentru a le facilita integrarea.