Drepturile copilului

Asociaţia Stea consideră că :
  • ToÅ£i copiii au aceelaÅŸi drepturi.
  • Nu este normal ca unii să nu aibă cele necesare pentru o bună dezvoltare astfel încât să devină un om implinit.
  • Nu este normal să închidem ochii ÅŸi să acceptăm că sunt copii la noi în oraÅŸ care trăiesc în condiÅ£ii de stradă:
                        •  nu este normal sămănânce din gunoi
                        •  să fie trimiÅŸi la cerÅŸit,
                        •  să înceapăsăse drogheze de la 7 - 8 ani,
                        •  să se prostitueze de la vârste de 10 - 11 ani...
  • Nu este vina copiilor căsunt pe stradă
  • Pentru a-ÅŸi putea schimba situaÅ£ia ei au nevoie de sprijin, îndeosebi în ceea ce priveÅŸte:
                        • educaÅ£ia,
                        • dezvoltarea abilităţilor lor,
                        • creÅŸterea stimei de sine ÅŸi a încrederii căşi ei pot să devină ca oricare al adult din comunitate, ei au nevoie de îndrumare ÅŸi susÅ£inere pentru a ajunge să facă ei înÅŸiÅŸi eforturile necesare pentru ca să-ÅŸi construiască un viitor mai bun.
  • Un copil care nu merge la ÅŸcoală ÅŸi primeÅŸte numai educaÅ£ia specifică subculturii străzii este foarte putin probabil să reuÅŸească singur să ajungă un adult integrat social :
                        • să obÅ£ină ÅŸi să păsteze un loc de muncă,
                        • să aibă o locuinţădecentă,
                        • să-ÅŸi educe copiii într-un mod corespunzător.
  • Există riscul ca el să fie toata viaÅ£a lui un asistat social si poate chiar, în unele cazuri, ÅŸi un potenÅ£ial delincvent.

AsociaÅ£ia Stea are nevoie de o susÅ£inere cât mai mare din partea comunităţii locale. Doar împreună putem reuÅŸi să reducem acest fenomen ÅŸi implicit să ne facem oraÅŸul un loc mai sigur ÅŸi mai bun pentru toată lumea !

| Fisier : >77_Declaratia-drepturilor-copilului.pdf

| Fisier : >78_Declaration-of-the-Rights-of-the-Child-1923.PDF

| Fisier : >79_Conventia-ONU-cu-privire-la-drepturile-copilului---forma-prescurtata-Salvati-Copiii.pdf

| Fisier : >80_childrens-statement.pdf