Proiecte

AsociaÅ£ia Stea dezvoltă o paletă largă de servicii sociale prin intermediul următoarelor proiecte aflate în derulare :

Pe lângă acestea principala activitate a asociaÅ£iei o realizăm printr-un dispozitiv complex de intervenÅ£ie dezvoltat în cadrul proiectului StradAlternativa  ce cuprinde la ora actuală 3 elemente:

·               unitatea mobilă – serviciul social stradal

·               centrul de zi

·               locuinÅ£a protejată – serviciul de tip rezidenÅ£ial

la care ne propunem să adăugăm în următorii 4 ani o întreprindere socială cu scop de a oferi unora dintre beneficiarii noÅŸtri posibilitatea de a învăţa să muncească într-un cadru securizant înainte de o intrare totală pe piaÅ£a forÅ£ei de muncă.

Scopul proiectului este facilitarea reintegrării sociale a copiilor ÅŸi tinerilor care trăiesc în mediul străzii prin crearea unui sistem de intervenÅ£ie socială adaptată acestui tip de public.

Grupul Å£intă: copii ÅŸi tineri cu vârste cuprinse între 0 ÅŸi 35 ani care trăiesc în situaÅ£ie de stradă pe raza municipiului Satu Mare. Beneficiarii indirecÅ£i ai proiectului sunt pe de o parte ceilalÅ£i membrii ai familiilor ÅŸi grupurilor în care trăiesc copii ÅŸi tinerii cu care lucrăm, ÅŸi pe de altă parte, comunitatea locală.

Locaţie: Judeţul Satu Mare, cu focalizare asupra Municipiului Satu Mare (Romania).

OrganizaÅ£ii responsabile de proiect: AsociaÅ£ia Stea(România), Popica Onlus (Italia), Solidarité Enfance Roumanie (FranÅ£a)

Parteneri : Asociaţia Grenoble Isere Roumanie (Franţa), Serviciul Public de Asistenţă Socială din Satu Mare, Cooperating Netherland Foundations for Central and Eastern Europe (Olanda), Asociaţia GIR 2003 Satu Mare.

Principalele problemele ale copiilor ÅŸi tinerilor străzii: slaba dezvoltare a abilităţilor de viaţă ce duc la inadaptare socială ÅŸi acces slab la resurse,locuinÅ£e improvizate în stradă, consum excesiv de alcool, droguri, cerÅŸetorie, dificultăţi de orin fizic (frig, foame, boli), exploatare sexuală, analfabetism, educaÅ£ie deficitară, conflicte cu comunitatea locală.

| Fisier : >112_Project-presentation---english-version.pdf

Documentatie de atribuire servicii de cercetare sociala | Fisier : >118_Documentatie-de-atribuire.pdf

| Fisier : >119_109_Anunt-presa-demarare-proiect-RO.pdf

| Fisier : >120_110_Anunt-presa-implementare-proiect-RO.pdf