Proiecte finalizate

Asociaţia Stea a finalizat următoarele proiecte :

1. EducaÈ›ie pentru viitorselectat în cadrul concursului „SusÅ£ine un ONG” organizat de FundaÅ£ia Orange, ce oferă anual fonduri pentru proiecte coordonate de angajaÅ£ii Orange România, program ce a oferit în 2014 finanţări de peste 125.000 lei.

2. Voluntariat pentru îmbunătățirea vieÈ›ii copiilor È™i tinerilor străzii finanÅ£at de către Comisia Europeană prin intermediul Programului “Tineret în AcÅ£iune” – AcÅ£iunea 2 : Serviciul European de Voluntariat.

3. "StradAlternativa" : finanÅ£at de Popica Onlus (Italia), Solidarite Enfance Roumanie (FranÅ£a), în parteneriat cu Grenoble Isere Roumanie (FranÅ£a), Serviciul Public de Asistenţă Socială Satu Mare ÅŸi AsociaÅ£ia GIR 2003 Satu Mare

4. Pod Cultural Transfrontalier Pentru Incluziune Sociala - HUSKROUA/1101/082: finantat de Uniunea Europeana prin Programul CBC ENPI 2007-2013 Ungaria-Slovacia-România-Ucraina.

5. "Voluntariat pentru incluziunea copiilor ÅŸi tinerilor străzii" : finanÅ£at de către Comisia Europeană prin intermediul Programului “Tineret în AcÅ£iune” – AcÅ£iunea 2 : Serviciul European de Voluntariat.

6. „Campanie de promovare a valorilor cetăţeniei ÅŸi civismului în comunităţile Satu Mare ÅŸi Mădăras”, finanÅ£at de către organizaÅ£ia la Voix De l’Enfant din FranÅ£a ÅŸi Solidarite Enfance Roumanie din FranÅ£a

7. "Ateliere de educatie prin IT&C pentru copiii si tinerii străzii" : susÅ£inut cu 8 pachete informatice în cadrul apelului la proiecte ASSOCLIC organizat de către AsociaÅ£ia Ateliere Fără Frontiere.

8. "Atelier ocupaÅ£ional pentru sprijinirea incluziunii copiilor ÅŸi tinerilor străzii"  : co-finanÅ£at de către FundaÅ£ia SoroÅŸ România, prin intermediul programului “Fondul de Urgenţă”, Consiliul Local Satu Mare prin intermediul SPAS Satu Mare ÅŸi asociaÅ£iile Popica Onlus din Italia ÅŸi Croire Que Tout Est Possible din FranÅ£a.

9. "Faţă în faţă cu drogurile" : finanÅ£at de către AgenÅ£ia NaÅ£ională pentru Programe Comunitare în Domeniul EducaÅ£iei ÅŸi Formării Profesionale, prin intermediul Programului European „Tineret în acÅ£iune”.

10. "Formarea profesioniÅŸtilor care lucrează cu copiii străzii ÅŸi în stradă - LLP-LdV/PAR/2009/RO/101" : finanÅ£at de Comisia Europeana prin programul „Învăţare pe Tot Parcursul VieÅ£ii”.