Voluntariat – resursă pentru comunitate !

AsociaÈ›ia Stea realizează în perioada august – noiembrie 2016 proiectul intitulat „Voluntariat - resursă pentru comunitate!”, ce are ca scop creÅŸterea gradului de implicare a tinerilor în viaÅ£a comunităţii ÅŸi promovarea voluntariatului ca valoare personală ÅŸi resursă comunitară în judeÅ£ul Satu Mare. Acesta este un proiect de tineret finanÈ›at de către DirecÈ›ia JudeÈ›eană pentru Sport È™i Tineret Satu Mare. Valoarea proiectului este de 13185 lei, din care 11925 lei sunt asiguraÈ›i de către DJTS Satu Mare.

Proiectul se adresează tinerilor cu vârste între 15 È™i 24 ani, tinerilor cu oportunități reduse, ONG-urilor È™i instituÈ›iilor cu activități de È™i pentru tineret È™i comunității locale urmărind dezvoltarea unui cadru favorabil de punere în valoare în mod eficient a resurselor, a nevoilor È™i a oportunităților tinerilor din comunitatea sătmăreană prin educaÅ£ie non-formală ÅŸi voluntariat activ.

Activitățile principale cuprind: o campanie de informare a tinerilor cu privire la oferta ONG-urilor ÅŸi instituÅ£iilor publice locale pentru activităţi de educaÅ£ie nonformală ÅŸi voluntariat; un curs de educaÈ›ie non-formală pentru 20 de tineri interesaÈ›i să se implice în desfăşurarea în cadrul proiectului a unor acÅ£iuni de educaÅ£ie nonformală în sprijinul tinerilor cu oportunități reduse din Satu Mare; un concurs de fotografie pe teme de interes pentru tineri (prevenirea È™i combaterea consumului de droguri, antidiscriminarea, prevenirea È™i combaterea delicvenÅ£ei juvenile) È™i un Festival al Voluntariatului având ca scop creÅŸterea gradului de sensibilizare a oamenilor din comunitate cu privire la importanÅ£a È™i beneficiile implicării în activităţi de voluntariat.

Proiectul oferă o cale de a descoperi faptul că voluntariatul înseamnă mult mai mult decât o activitate caritativă, este o experiență ce are potenÈ›ialul de a contribui în mod seminificativ la dezvoltarea personală È™i profesională a celor implicaÈ›i, prin abilitățile È™i competenÈ›ele pe care aceÈ™tia È™i le dezvoltă în timpul activităților realizate. Voluntariatul asigură căi de a cunoÈ™te persoane care împărtășesc aceleaÈ™i valori, crează cadrul potrivit pentru implicarea activă în viaÈ›a comunității È™i aducerea unei contribuÈ›ii la rezolvarea unor probleme existente în societate. Voluntariatul cultivă valori, dezvoltă atitudini pozitive, capacitează oamenii să înfăptuiască schimbări benefice în jurul lor.

„Pot să spun că pentru mine voluntariatul este un mod de viață, de dezvoltare persoanlă, o experiență cu ajutorul căreia ajungi să vezi lumea cu alÈ›i ochi. Te implici, ajuÈ›i oameni, îÈ›i faci prieteni, iar toate acestea s-au transformat în cazul meu într-un loc de muncă prin care fac ceea ce sunt convinsă că este menirea mea. Îmi doresc ca È™i alÈ›i tineri să aibă posibilitatea să descopere oportunitățile oferite de voluntariat” -  TarÈ›a Diana, coordonator voluntari, AsociaÈ›ia Stea.

Despre AsociaÅ£ia Stea

AsociaÅ£ia Stea este o organizaÅ£ie neguvernamentală înfiinÅ£ată în anul 2004 a cărei misiune este aceea de a contribui ÅŸi de a milita pentru respectarea drepturilor fiecărui copil ÅŸi tânăr, pentru ca acesta să se dezvolte ca parte a unei societăţi responsabile. AsociaÅ£ia Stea luptă împotriva cerÅŸetoriei ÅŸi a exploatării copiilor ÅŸi tinerilor susÅ£inându-i să devină independenÅ£i prin educaÅ£ie ÅŸi obÅ£inerea unui loc de muncă.

Pentru mai multe detalii, vă stăm la dispoziţie la telefon 0743174169, persoana de contact: Diana Tarța, coordonator voluntari sau va rugăm să accesați : www.asociatiasteasm.ro

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Proiect finanțat de către DJST Satu Mare

Concurs de fotografie pentru tinerii din Satu Mare

Satu Mare, 11 octombrie 2016

Tinerii din Satu Mare, cu vârste cuprinse între 15 È™i 24 de ani, sunt invitaÈ›i să participle la concursul de fotografie « Implică-te în problemele comunității tale ! »

Evenimentul este organizat de către AsociaÈ›ia Stea în parteneriat cu Centrul de Prevenire, Evaluare È™i Consiliere Antidrog Satu Mare în cadrul proiectului “Voluntariat – resursă pentru comunitate, ce are ca scop creÈ™terea gradului de implicare a tinerilor în viaÈ›a comunității. Proiectul de tineret este finanÈ›at de către DirecÈ›ia JudeÈ›eană pentru Sport È™i Tineret Satu Mare.

Fotografiile înscrise la concurs trebuie să reflecte una din următoarele teme de interes pentru tineri : consumul de droguri, discriminare, delicvență juvenilă.

ParticipanÈ›ii vor aduce/trimite lucrările lor la sediul AsociaÈ›iei Stea, bulevardul Octavian Goga nr.14, în perioada 11-31 octombrie 2016, în zilele de luni până vineri, între orele 8.30 – 16.00.

PreselecÈ›ia pentru alegerea celor 20 de fotografii care vor intra în concurs È™i expoziÈ›ie va avea loc în perioada 2 – 6 noiembrie. În intervalul 7 – 9 noiembrie va avea loc o expoziÈ›ie publică cu lucrările selectate, sătmărenii având posibilitatea să voteze fotografiile preferate printr-o urmă mobilă È™i pe facebook. Finala concursului pentru tineret È™i premierea câÈ™tigătorilor va avea loc în 11 noiembrie în cadrul unei Gale.

Detalii, regulamentul și termenii de concurs pot fi consultate pe urmatoarele adrese: http://asociatiastea.blogspot.ro/2016/10/concursul-judetean-de-fotografie-pentru.html, www.asociatiasteasm.roși pagina de facebook Asociatia Stea Page.

| Fisier : >157_Regulament-concurs-Simbolul-Voluntariatului.pdf